19June2023
Проект 2023-1-BG01-KA122-VET-000114070 „Нови умения за успешна ИТ кариера“, по който кандидатства ПГЕЕ, гр. Банско, беше одобрен и ще получи финансиране по програма „Еразъм+“ в размер на 112 120 евро.
Проектът е ориентиран към следните предизвикателства, заложени в Стратегията за развитие на ПГЕЕ, гр. Банско за периода 2021-2027 г., а именно:
1. необходимостта от непрекъснато повишаване на практическите компетентности на учениците, отговарящи на съвременните предизвикателства на пазара на труда, постиженията в технологичния прогрес и динамичните промени, касаещи изискванията на работодателите;
2. насърчаването за изучаване на чужди езици, изграждането на етническа толерантност в интеркултурното общуване, международното коопериране и обмяната на опит с европейски партньори;
3. необходимостта от периодичното актуализиране на учебното съдържание, отговарящо на бурното развитие на технологиите в отрасловите сектори.
В съответствие с описаните потребности целите, които си поставя проектът са:
1. надграждане на придобитите в училище професионални компетенции в областта на програмирането, ремонтирането на компютърна техника, софтуерната поддръжка и рециклиране;
2. повишаване на езиковите и интеркултурните умения на участниците в мобилността;
3. изграждане на ново международно партньорство и разширяване на възможностите за практика при работодатели от сектора на ИКТ.
Ще бъдат реализирани дейности, свързани с:
1. подбора на ползвателите;
2. провеждане на предварителна езикова, културна и тематична подготовка на кандидатите;
3. провеждане на практика чрез мобилност в град Марбея;
4. последващи дейности за оценка на образователните резултати, сертифициране на обучаемите и популяризиране на резултатите от проекта.
В мобилността могат да се включат общо 30 ученици от ПГЕЕ, гр. Банско в етап на начално професионално обучение на възраст 16-18 г. (10. и 11. клас).
Практиката ще се проведе в реална работна среда в утвърдени ИТ компании, а продължителността на мобилността е 4 седмици. За специалностите, свързани с програмиране, са включени практически дейности, които обхващат работа с уеб приложения, уеб сайтове, корпоративни и бизнес приложения, обработка на изображения и графичен дизайн, мрежови приложения и операции.
За специалностите, свързани с компютърните технологии и мрежи, са обхванати дейности, свързани с хардуерна и софтуерна диагностика, защита от компютърни вируси и рециклиране.
В резултат на практиката в реална работна среда учениците от специалност „Компютърна техника и технологии“ ще придобият следните професионални компетенции:
1. умения за правилно локализиране и отстраняване на хардуерни проблеми;
2. умения за откриване и отстраняване на софтуерни проблеми в т.ч. нови компетенции за софтуерна диагностика чрез отдалечен достъп;
3. познания за различните антивирусни програми и умения за защитата от злонамерен софтуер;
4. умения за разглобяване на компютърното оборудване на части и тяхното сепариране за рециклиране.
Учениците от специалност „Приложно програмиране“ ще придобият умения за:
1. работа с програмния език Python чрез дейности по разработка на уеб приложения, уеб сайтове, корпоративни и бизнес приложения;
2. обработка на изображения и графичен дизайн;
3. работа с мрежови приложения и операции.