Обучението на учениците по специалността включва изучаването на съвременните микропроцесорни и компютърни системи, приложни програмни продукти и информационни технологии, компютърни архитектури, системен и приложен софтуер, изкуствен интелект, Web базирани приложения и др. Подготовката е съпроводена и със задълбочаване на определени раздели от дисциплините, включени във общата и отраслова подготовка. Акцентът е върху дисциплини, осигуряващи задълбочени познания в областта на перспективни направления като "Архитектура и асемблиране на компютърните системи и мрежи" и „Приложно програмиране“.
Завършилите успешно XII клас по специалността "Компютърна техника и технологии" могат да работят като компютърни техници във фирми с различен предмет на дейност, използващи компютърно оборудване и специализиран приложен софтуер. Например, във компютърни фирми за проектиране и инсталиране и поддържане на локални мрежи, фирми за диагностика и ремонт на компютърни системи и др.
Отрасловата и специфичната професионална подготовка по специалността "Приложно програмиране" позволява придобиване на знания и умения за работа с:
След завършване на обучението по специалносттаобучаваният ще може да се реализира като:
Учениците придобиват практически умения за прилагане на: организация, контрол, извършване на демонтаж и монтаж, центровки и регулировки, контролно-диагностични операции, техническо обслужване и ремонт на електрически автомобили и автомобили с хибридна технология (термичен и електрически двигател).
Бъдещите системни програмисти: